През 1-я ден след закърмянето новороденото изсуква около 35-50 мл. кърма. В следващите дни храната ежедневно се увеличава с по 10 мл. на хранене до 7-я ден, така че към края на седмицата детето да получава 150 – 160 мл. кърма/кг. През втората седмица количеството на приеманата храна може да достигне 200 мл./кг., което е максимално допустимото за кърмаческата възраст. Ако на новороденото се дава изцедена кърма, количеството, което то трябва да получи за денонощие, може да се изчисли по следната ориентировъчна формула на Финкелщайн:
Кърма за 24 часа в мл = (Х – 1)х70
където Х означава възрастта в дни
За по-едрите деца умножението може да се прави по 80 вместо по 70.
Например петдневно дете би трябвало да получи (5 – 1)х70 или 280 мл кърма
След периода на новороденото дневното количество изсукано мляко продължава да нараства и към края на 3-я месец надвишава 3/4 литра, а към 6-я месец е вече 1 литър. Съществуват много формули за определяне приблизителните нужди от кърма според възрастта или в зависимост от телесната маса на детето. По формулата на Шкарин 2-месечното кърмаче поема дневно 800 мл мляко. За всеки следващ месец това количество нараства спо 50 мл, а за всяка седмица под 2 месеца количеството се намалява с по 50 мл.
Например кърмаче на 1 месец и 2 седмици трябва да получи:
800 – 2х50=700 мл кърма, а 3-месечното – 800 + 3х50=850 мл кърма
Сравнително лесно се изчислява дневната нужда от кърма, изразена в грамове, в зависимост от телесната маса“ на доносеното дете:
през първото тримесечие – 1/6 от телесната маса
през второто тримесечие – 1/7 от телесната маса
през третото тримесечие – 1/8 от телесната маса
през четвъртото тримесечие – 1/9 от телесната маса
Много удобна е формулата на Маслов, определяща количеството мляко, което се полага на кърмачето за едно хранене. Това количество се изчислява в милилитри, като пред цифрата, означаваща възрастта в месеци се поставя единица, а след нея – нула.
Например 3-месечно кърмаче трябва да получи на порция 130 мл, 5-месечното – 150 мл и т. н.
Тази формула се прилага при деца на 6-кратно хранене. Може да се използва и при деца на 5-кратно хранене, ако шестата порция се раздели между останалите хранения. Показаните количества обаче са средни. В практиката се откриват значителни физиологични отклонения. Така например 3-месечно дете може да се развива много добре с единична порция за хранене 100 мл, а друго да изсуква по 150 мл и да има същия тегловен прираст.
За случаите, когато детето получава не само кърма, а и краве мляко, пюрета, каши и други храни с различно енергийно съдържание, хранителните нужди се изчисляват, като се използуват таблици за енергийното съдържание на храните.
При всички изчисления се имат предвид оптималните количества храна, т. е. тези, при които се осигурява оптимално развитие на детето. Минималното количество храна, необходимо за поддържане на основните жизнени функции на кърмачето, е два пъти по-малко от оптималното, а максималното поносимо от детето количество храна е два пъти по-голямо от оптималното.