Това са периоди на скок в растежа на бебето, през които нуждите му от мляко нарастват изведнъж. Тогава то може да иска да суче буквално постоянно, да изглежда нервно, гладно и недоволно. Такива периоди се наблюдават най-често между седмия и десетия ден, третата седмица, шестата седмица, третия месец и шестия месец. Нуждите на детето от мляко изведнъж нарастват и съответно то започва да суче много често. Възможно е през тези периоди да чувствате гърдите си постоянно празни заради честото сукане и това да ви кара да мислите, че кърмата е намаляла и да се питате дали да дадете добавка. Даването на течности, различни от майчината кърма само намаляват честотата на сукането и увеличават интервалите между кърменията. Така няма как да се увеличи производството на мляко, защото както знаем, произведеното количеството мляко се определя от търсенето . Давайте му да суче често, дори да ви се струва, че гърдите са празни – в тях мляко се синтезира непрекъснато, дори да не усещате „пълни”.Само след около два-три дни количеството на млякото ще се е увеличило благодарение на честото кърмене и вашето бебе ще се успокои. Затова, ако вашето бебе преминава през фаза на бърз растеж, е необходимо да се заредите с търпение и да се отдадете изцяло на бебето. Дохранването на бебето по време на тези фази е грешка, която ще доведе до намаляване производството на мляко и до начало на процеса на отбиване. Запомнете, че когато сте неспокойна и несигурна в себе си, рфефлексът на потичане се уврежда и количеството мляко може наистина да намалее. Следете, ако памперсите на бебето продължават да са тежки и бебето продължава да ака в нормалния си ритъм, това е сигурен показател, че то се храни добре в тези моменти.
Може да харесате още
Рахитът е болест на растящия детски организъм, предизвикана от липсата на витамин D, калций или фосфор. Среща се в периода на най-бурния костен растеж, поради намаленото им всмукване и повишеното им елиминиране. При нея се забавя процесът на втвърдяване на костите и те често се деформират. От рахит боледуват кърмачета от 3 до 8 месечна възраст. Недоносените деца боледуват преди 3-ия месец. Оздравяващ рахит може да има и при деца на 3 – 4 год.възраст. Рахитичните деца са предразположени и към други болести – туберкулоза на костите и белите дробове, анемия, късно развитие на речта. Рахитът е временно състояние. Балансираният състав на хранителната смес, масажът, дългите разходки на открито, профилактиката с витамин D – всичко това може да защити детето ви от рахит.
Дитревит (Ditrevit) е изготвен на базата на витамин D и DHA (Докозахексаеновата киселина, дълга верига полиненаситени мастни киселини от семейството на Омега-3) като тази негова изключителна формула подпомага развитието на мозъка на новороденото. Изследванията показват, че витамин D не само предпазва от рахит, но има и множество други полезни действия, например регулира имунната система и функцията на мускулите. Има доказано положително взаимодействие между DHA и специфичните хранителни вещества в мозъка и невроповеденческото развитие.
Между първата и третата годинка проявата на агресия от страна на детето не е признак на зла воля. Като наранява физически или емоционално, то не проявява безсърдечие, защото все още не си дава сметка, че другите също имат чувства. Това типично „антисоциално” поведение е толкова нормално, колкото и естествено, агресивното поведение е характеристика на възрастта. Детето гледа на другите деца като на предмети, които се движат и издават звуци, но така или иначе – предмети. Предмети, които могат да бъдат избутани или изблъскани; предмети, чиито играчки или храна само чакат да бъдат грабнати; предмети, които е интересно да наблюдаваш или сръгваш в ребрата, но с които е трудно да си взаимодействаш.